North Island Saloon & Side Car Champs – Results

First we would like to Thank Everyone for their patience, Spectators, Drivers & Crew.
This meeting was run to ensure we had the best Track for both Championship Classes, which made for a long night for some but we got there!
A tight fought Sidecar Championship which ended with a Run off for second and Third placings.
And drama in the final Championship heat for the Saloons added tension final finishing positions.

DAVID JONES MOTORS – NORTH ISLAND SIDECARS

1st 8G Rob Miller / Kervin Arnaboldi
2nd 6P Derek Ramsay / Mathew Ramsay
3rd 21B Andrew McNamara/ George Olsen

VALVOLINE – NORTH ISLAND SALOONS

1st 1NZ Chris Cowling
2nd 49M Bodie Abrahamson
3rd 21H Steve Williams

Congratulations Guys Awesome Result!

Full results to follow….

 

 

Valvoline North Island Saloon Results

Due to poor weather over the last few days the Meeanee Track wasn’t in the best shape for the Sidecars tonight, therefore it was agreed that they would run their North Island Championship Tomorrow Night Starting at 6.30pm.
*All 20 Sidecar outfits will contest the David Jones North Island Sidecar Championship.

VALVOLINE NORTH ISLAND SALOON CHAMPIONSHIP FINALISTS – Top Five cars from each Group go straight through to the Finals plus the First Five cars from a repercharge race on Saturday Night will qualify for the Championship Final.

 

RED  GROUP Points Total WHITE  GROUP Points Total BLUE  GROUP Points Total
49M Bodie Abrahamson 22 1NZ Chris Cowling 24 21H Steve Williams 24
166H Geoff Webb 22 8M Jarred Fletcher 22 76G Ethan Cook 20
8S Craig Korff 19 124W Martin Halcrow 19 16S Thomas Korff 18
27S Joe Ingram 19 27B Josh Smith 18 9W Craig Burton 16
29B Steven Martin 17 18K Chris Taylor 15 242W Ashleigh Halcrow 16
77K Rossco Cresswell 17 7S Richard Dreaver 12 61K Josey Peat-Bennet 15
7B Shane Laking 9 57P Calvin Honore 11 42M Trent Amrein 14
146A Paul Wright 7 77B Chris Tout 8 17B Sam Croy 7
      42B Steve Goodwin 6 92B Kevin Martin 3

*RED Group – 29B took 5th position after a Run Off with 77K

Grid   REPERCHARGE Points
1 77K Rossco Cresswell 17
2 61K Josey Peat-Bennet 15
3 42M Trent Amrein 14
4 7S Richard Dreaver 12
5 57P Calvin Honore 11
6 7B Shane Laking 9
7 77B Chris Tout 8
8 17B Sam Croy 7 =
9 146A Paul Wright 7 =
10 42B Steve Goodwin 6
11 92B Kevin Martin 3

David Jones Motors – North Island Side Car Entries 

3NZ Jamie Moohan/TBC
6P Derek Ramsay / Mathew Ramsay
8G Rob Miller/Kervin Arnaboldi
12B Daniel Satherley/Craig Hale
17P Tony Hislop / Patrick Larsen
17B Troy Devery/Pete Steiny
21P Glen Murray/Ann Plummer
21B Andrew McNamara/ George Olsen
22G Barry Irvine/Callum Innes
26B Justin Lincoln / Adrian Orchard
26P Josh Lambert/Michael O’Neill
27A Dylan Moohan / Sean Mason
34V Aaron Rose/Amelia Stanley
42P Kim Hajnal/TBC
46A Russell Stuart/Andrew Parker
51B Kim Johnston/Kerry Johnston
56G Clive Ireland/Chris Symon
62V Graig Scott/Kristy Wachidene
68B Jeremy Pruckmuller/Steve Pruckmuller
89P Wayne Lett/Tony Carter

SATURDAY NIGHTS Race Programme will now run as follows;

6.30PM START

Sidecars – Heat 1
Sidecars – Heat 2
Sidecars – Heat 3
Sidecars – Heat 4
Sidecars – Heat 5
Sidecars – Heat 6
Sidecars – Heat 7
Sidecars – Heat 8
GRAND PARADE – for Saloon Finalists
Sidecars – Heat 9
Sidecars – Heat 10
Sidecars – Heat 11
Sidecars – Heat 12
Sidecars – Heat 13
Sidecars – Heat 14
Sidecars – Heat 15
Sidecars – Heat 16
Sidecars – Heat 17
Sidecars – Heat 18
Sidecars – Heat 19
Sidecars – Heat 20
Saloon – Repercharge
Sidecar – Run Off’s if Required
Streetstocks
Stockcar Teams Race – Maulers v Pumas
Production Saloons
Saloons – NI Heat 1
Streetstocks
Production Saloons
Stockcars
Saloons – NI Heat 2
Production Saloons
Stockcars
Streetstocks
Saloons – NI Heat 3
Stockcars
Run Off’s if Required

Next Meeting – Valvoline North Island Saloon Champs & David Jones Motors North Island Side Car Champs

Valvoline (1)

FRIDAY 10th & SATURDAY 11th February 7pm Start Both Nights

Friday Night – Qualifying
Saloons
Sidecars

Support Class – Production Saloons, Streetstocks, (Solos – Canceled due to wet track)

Admission;
Adults $20 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $50 (2 Adults & 4 Children)

Saturday Night – Finals
Saloons
Sidecars
Support Classes – Stockcars , Streetstocks, Stockcar Teams Race – Meeanee Maulers v Palmerston Pumas

Admission;
Adults $25 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $60 (2 Adults & 4 Children)

Efficient Moving & Storage NEW ZEALAND TQ Results

After a Spectacular Three Way Run Off we CONGRATULATE a New TQ Midget CHAMPION for 2017

TOP 5 Results

1NZ  Hayden Guptill
2NZ Kaleb Currie
3NZ Duane Todd
4th 16A Ryan Barry
5th 5G  Dylan MacGregor

Race Results

NZ TQ – Repercharge (Top four finishers into the Finals)
1st 9C Philippa Melrose
2nd 67A Breyton Davison
3rd 35A Cieran Rose
4th 14A Benjamin Le Cren

NZ TQ Finals
Heat 1 – 1st 16A Ryan Barry, 2nd 8A Lawrence Baker, 3rd 10A Shane Minchington, 4th 49A Kaleb Currie, 5th 5G Dylan MacGregor, 6th 64A Gina Harris
Heat 2 – 1st 49A Kaleb Currie, 2nd 2NZ Hayden Guptil, 3rd 3NZ Liam McCoubrey, 4th 14A Ben Le Cren, 5th 88A Scott Baker, 6th 15A Ryan Baker
Heat 3 – 1st 6B Duane Todd, 2nd 71A Danny Keene, 3rd 6N Alisha McLaaclan, 4th 5G Dylan MacGregor, 5th 15A Ryan Baker, 6th 6A Shane Cooke

Stockcars
Race 1 – 1st 21B Josh Swannell, 2nd 96B Brandon Symes, 3rd 31G Kames Kirk, 4th 115B Grant Hollyman, 5th 66B Randal Tarrant, 6th 5B Regan Penn
Race 2 – 1st 66B, 2nd 21B, 3rd 261B Ethan Anderson, 4th 77B Jason Penn, 5th 67B David Steele, 6th 14B Jemma Palmer
Race 3 – 1st 77B, 2nd 97B Daniel Dittmer, 3rd 14B, 4th 25B Bryce Cross, 5th 5B, 6th 66B

Superstocks
Race 1 – 1st 23B Wayne Talbot, 2nd 31P Andy McCabe, 3rd 357P Aaron Iremonger, 4th 22B Zach Lawrence, 5th 29B Maddie Wise, 6th 47B Zach Glenny
Race 2 – 1st 41B Jason Long, 2nd 23b, 3rd 27B Shane Warner, 4th 31P, 5th 22B, 6th 357P
Race 3 – 1st 41B, 2nd 31P, 3rd 357P, 4th 23B, 5th 27B, 6th 29B

Ministocks
Race 1 – 1st 16G Hamish Moore, 2nd 21G Bailey Curtis, 3rd 33B Kareena Annan, 4th 53b Triston Johnson, 5th 4B Thomas Rumble-Faram, 6th 88B Karlin Painter-Dudley
Race 2 – 1st 16G, 2nd 14B Courney Hatton, 3rd 4B, 4th 53B, 5th 88B, 6th 21G
Race 3 – 1st 16G, 2nd 21G, 3rd 55P Mark Lowe, 4th 12B Ryan Dorwood, 5th 97b Marshall Zachan, 6th 53B
Race 4 – 1st 21G, 2nd 12B, 3rd 33B, 4th 16G, 5th 4B, 6th 88B
Race 5 – 1st 4B, 2nd 42B Lauren Swift, 3rd 16g, 4th 21G, 5th 33b, 6th 12B

Sidecars
Race 1 – 1st 21,2dn 17,3rd 12,
Race 2 – 1st 26, 2nd 21, 3rd 12, 4th 5, 5th 51
Race 3 – 1st 17,2nd 26, 3rd 21, 4th 12

TQ Consolation
Race 1 – 1st 5A Chris Lane, 2nd 32B Kris Gillies, 3rd 97A Joshua Melrose, 4th 77A Richard Eva, 5th 44A Jeremy Paterson
Race 2 – 1st 97A, 2nd 32B, 3rd 5A, 4th 44a, 5th 77A

Superstock Race Report by Barry Sklenars,,,

Superstocks raced as a back-up class with Club Points only at stake.
The Hawkeyes team members were using these race meetings as their final shakedown before the Teams Champs next weekend in Palmerston North.
Friday night’s racing attracted 12 cars, with the first race being led from start to finish by Hawkeyes captain Steve Jude.
The only incident involved Club President James Buckrell, who was successful in rolling his car number 46 after losing control and contacting the concrete wall at speed. Undercarriage damage resulted in James ending his racing for the night.
Race two saw a slippery track catching most drivers out, with spinning cars a feature on the corners every lap.
Zach Glenny 47B spun in the pit corner, and due to the car not starting, the race was stopped and called to finish on lap 11.
The greasy conditions did not deter veteran Wayne Talbot 23B who took the chequered flag after a very calculated race – one of the few who did not spin out.
Race three was another Wayne Talbot winning benefit after starting from pole, and with a much drier track surface, nobody could catch him.
Improving first year Superstock driver, James Tollison 24B came home in second place after starting from grid 7.
Saturday night saw 15 cars starting, including visitors Chev Taniwha 74P, Andy McCabe 31P and Aaron Iremonger 357P – Iremonger also appeared the previous night.
Race one produced fast and furious racing between Wayne Talbot 23B starting from grid 9, Andy McCabe 31P starting from grid 3, and Aaron Iremonger 357P starting from grid 7.
After numerous lead changes, the final result was Talbot 1st, McCabe 2nd and Iremonger 3rd.
The drivey track conditions were perfect for flat out racing, in comparison to the previous night.
Race two was won by a flying Jason Long 41B after starting from grid 4.  It was obvious to all that Long was enjoying the ideal track surface.
Wayne Talbot 23B came home in second place after starting from grid 2 – his ex Palmerston North new car is now proving to be one of the Bay’s top runners.
Shane Warner 27B is coming back to form, with his third place a good sign of better results ahead.
Race three saw Jason Long 41B again take command to take the win after starting from grid 5.
Andy McCabe 31P starting from grid 8 also took advantage of the drivey track surface to follow Long home in second place, with Aaron Iremonger 357P starting from grid 2 finishing third behind the flying Long and McCabe.
If Jason Long and Steve Jude continue their racy form next weekend in Palmerston North, the Bay’s hopes are looking good.

 

New Zealand TQ’s – Qualifiers

Top 20 Qualifiers for tomorrows Efficient Moving & Storage New Zealand TQ Final

2NZ Hayden Guptill
3NZ Liam McCoubrey
5G Dylan MacGregor
6A Shaun Cooke
6B Duane Todd
6N  Alisha McLaachlan
7A Jaden Busch
8A Lawrence Baker
8C Jeremy Webb
10A  Shane Minchington
15A Ryan Baker
16A  Ryan Barry
42A Mitch Watts
47A David Wilson
49A Kaleb Currie
64A Gina Harris
71A Danny Keena
74G Ryan MacGregor
87A Michael Gurnett
88A Scott Baker

 

Top Four From the Repercharge will go through into the Top 24

REPERCHARGE GRIDS

35A Cieran Rose 1
9C Philippa Melrose 2
14A Ben Le Cren 3
67A  Breyton Davison 4
77A Richard Eva 5
18A Shane Phillips 6
5A Chris Lane 7
97A Joshua Melrose 8
44A   Jeremy Paterson 9
76B Doug Morris 10
32B Kris Gilles 11

Congratulations to the Top 20 Qualifiers tonight and GOOD LUCK to Eleven Drivers all hoping to take one of the last Four spots for the Finals tomorrow!

Race Results

TQ’s – Moving Group
Heat 1 – 1st 2NZ Hayden Guptill, 2nd 7A Jayden Busch, 3rd 47a David Wilson, 4th 35A Ceiran Rose, 5th 14A Ben Le Cren, 6th 6A Shaun Cooke
Heat 2 – 1st 88A Scott Baker, 2nd 2NZ, 3rd 6N Alisha McLaachlan, 4th 15A Ryan Baker, 5th 42A Mitch Watts, 6th 74G Ryan MacGregor

TQ’s – Storage Group
Heat 1 – 1st 16A Ryan Barry, 2nd 8A Lawrence Baker, 3rd 87A Michael Gurnett, 4th 64a Gina Harris, 5th 49A Kaleb Currie, 6th 6B Duane Todd
Heat 2 – 1st 3NZ Liam McCoubrey, 2nd 5G Dyan MacGregor, 3rd 71A Danny Keene, 4th 6B, 5th 67A Breyton Davison, 6th 49A

Run Off for 9th & 10th Finals Spot – Storage Group
1st 10A Shane Michhington, 2nd 64A Gina Harris, 3rd 9C Philippa Melrose

MINISTOCKS
Race 1 – 1st 58B Jack Lawson, 2nd 42B Lauren Swift, 3rd 72 Bailey Warner, 4th 4B Thomas Rumble-Farem, 5th 16G Hamish Moore, 6th 88B Karlin Painter-Dudley
Race 2 – 1st 33B Kareena Annan, 2nd 16R Ashton Osborne, 3rd 16G, 4th 6W Hannah McGinty, 5th 21G Bailey Curtis, 6th 72B Bailey Warner
Race 3 – 1st 16G, 2nd 97B Marshall Zachan, 3rd 31G, 4th 72B, 5th 4B, 6th 6W

PRODUCTION SALOONS
Race 1 – 1st 71V Jason Pointon, 2nd 22B Denton Hodkinson, 3rd 16B Greg Zachan, 4th 5B Richard Houston, 5th 52B Jarrod Hart, 6th 10B Brandon Lawrence
Race 2 – 1st 71V, 2nd 25B Ethan Cross, 3rd 22B, 4th 27B Gregg Reddington, 5th 52B, 6th 16B
Race 3 – 1st 27B, 2nd 22B, 3rd 71V, 4th 5B, 5th 52B

SIDECARS
Race 1 – 1st  51B Kim & Kerry Johnston, 2nd 26B Justin Lincoln/Adrian Orchard, 3rd 21B Andrew McNamara / George Olsen
Race 2 – 1st 21B, 2nd 26B, 3rd 68B Jeremy Pruckmuller / Steve Pruckmuller
Race 3 – 1st 21P. 2nd 21B, 3rd 26B, 4th 68B, 5th 51B 6th 5BJoel Mcghie / Kade Bartlett

SUPERSTOCKS
Race 1 – 1st 16B Steve Jude, 2nd 136B Maddie Wise, 3rd 29B Paul Demanser, 4th 47B Zach Glenny, 5th 17B Nigal Wilson, 6th 23B Wayne Talbot
Race 2 – 1st 23B, 2nd 357P Aaron Iremonger, 3rd 16B, 4th 24B James Tollison, 5th 29B, 6th 94B Jessie Pollock-Houston
Race 3 – 1st 23B, 2nd 24B, 3rd 29B, 4th 47B, 5th 357P, 6th 16B

 

Next Meeting – Efficient Moving & Storage New Zealand TQ Championship

Efficient New Logo-page-001

FRIDAY 27th & SATURDAY 28th January 7pm Start both Nights

FRIDAY NIGHT – TQ Qualifying
Support Classes;
Side Cars
Production Saloons
Ministocks
Superstocks

Admission;
Adults $15 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $40 (2 Adults & 4 Children)

SATURDAY NIGHT – TQ Final
Support Classes;
Stockcars
Superstocks
Ministocks
Side Cars (TBC)
Demo Derby

Admission;
Adults $20 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $50 (2 Adults & 4 Children)

                                            New Zealand TQ Groups

Moving Group

Storage Group

2NZ Hayden Guptill   3NZ  Liam McCoubrey
5A Chris Lane   5G   Dylan MacGregor
6A Shaun Cooke   6B   Duane Todd
6N  Alisha McLaachlan   8A   Lawrence Baker
7A Jayden Busch   9C  Philippa Melrose
8C Jeremy Webb   10A   Shayne Minchington
14A Ben Le Cren   16A  Ryan Barry
15A Ryan Baker   18A  Shane Phillips
35A Cieran Rose   32B  Kris Gilles
42A Mitch Watts   44A   Jeremy Paterson
47A  David Wilson   49A  Kaleb Currie
74G  Ryan MacGregor   64A   Gina Harris
76B  Doug Morris   67A   Breyton Davison
77A  Richard Eva   71A   Danny Keene
88A  Scott Baker   87A  Michael Gurnett
97A  Joshua Melrose      

Napier City Council Superstock Grand Prix – Results

Superstock Grand Prix Results

1st 2NZB Jason Long
2nd 10G Peter Rees
3rd 94P Williams Humphies
4th 591P Wayne Hemi
5th 16B Steve Jude
6th 1NZ Shane Harwood

Congratulations Guys!

FRIDAY NIGHT – Race Results

SUPERSTOCKS – GREEN Group
Heat 1 – 1st 72P Simon Joblin, 2nd 31P Andy McCabe, 3rd 10G Peter Rees, 4th 46B Quinn Ryan, 5th 99A Carl Chesnutt, 6th 66S Clint Hill
Heat 2 – 1st 10G, 2nd 581P Jordan Dare, 3rd 10N Alex Bright, 4th 94P William Humphries, 5th 72P, 6th 66A
Heat 3 – 1st 581P, 2nd 94P, 3rd 72P, 4th 96H Scott Redfern, 5th 599V Ron Tye, 6th 99A
SUPERSTOCKS – BLUE Group
Heat 1 – 1st 591P Wayne Hemi, 2nd 52P Scott Joblin, 3rd 16B Steve Jude, 4th 118R Bryce Steiner, 5th 97R Pat Westbury, 6th 95P Clive Elliot
Heat 2 – 1st 52P, 2nd 23C Jacob Brownlees, 3rd 38R Ken Hunter, 4th 74P Chev Taniwha, 5th 97R, 6th 95P
Heat 3 – 1st 87B Thomas Stanaway, 2nd 97R, 3rd 118R, 4th 4P Chad Ace, 5th 25R Scott McEwan, 6th 63R Steven Flower

SUPERSTOCKS – WHITE Group
Heat 1 – 1st 127G Ethan Rees, 2nd 2NZ Jason Long, 3rd 85H Jared Wade, 4th 1Nz Shane Harwood, 5th 62P Adam Joblin, 6th 31G Gary Davis
Heat 2 – 1st 31G, 2nd 85H, 3rd 1Nz, 4th 2Nz, 5th 127G, 6th 57A Aidan Eustace
Heat 3 – 1st 127G, 2nd 62P, 3rd 71P Shane Mellsop, 4th 1NZ, 5th 85H, 6th 57A

MINISTOCKS
Race 1 – 1st 21G Bailey Curtis, 2nd 14B Courtney Hatton, 3rd 4B Thomas Rumble-Faram, 4th 53B Triston Johnson, 5th 15V Callum Sturzaker, 6th 74W Caleb Madgwick
Race2 – 1st 53B, 2nd 15V, 3rd 16A Tyler Ingram, 4th 97B Marshall Zachan, 5th 21G, 6th 4B
Race 3 -1st 4B, 2nd 12B Ryan Dorward, 3rd 6W Hannah McGinty, 4th 53B, 5th 16A, 6th 15V

TQ’s
Race 1 – 1st 6B Dune Todd, 2nd 74G Ryan McGregor 3rd 32B Kris Gillies, 4th 2Nz Hayden Guptil, 5th 47A David Wilson, 6th 87A Michael Gurnett

SATURDAY NIGHT – Race Results

SUPERSTOCKS – Repercharge
1st 27B Shane Warner
2nd 97R Pat Westbury

TQ’s
Race 1 – 1st 87A Michael Gurnett, 2nd 32B Kris Gillies, 3rd 47A David Wilson, 4th 5G Dyan McGregor, 5th 2NZ Hayden Guptil, 6th 6B Duane Todd
Race 2 – 1st 6B, 2nd 2NZ, 3rd 5G, 4th 74G Ryan McGregor, 5th 32B, 6th 87A
Race 3 – 1st 2Nz, 2nd 6B, 3rd 5G, 4th 87A, 5th 74G, 6th 76B Doug Morris

STREETSTOCKS
Race 1 – 1st 46B Brent Reddington, 2nd 27B Wayne Melling, 3rd 24B Daniel Melling, 4th 3NZ Darren Melling, 5th 23B Shayne Melling, 6th 94B Jessie Pollock-Houston
Race 2 – 1st 27B, 2nd 46B, 3rd 23B, 4th 24B, 5th 99G Anton McKay, 6th 77B
Race 3 – 1st 27B, 2nd 46B, 3rd 23B, 4th 3NZ, 5th 24B, 6th 94B

SALOONS/SUPERSALOONS
Race 1 – 1st 29B Steve Martin, 2nd 27B Josh Smith, 3rd 43H Aaron Tonks, 4th 95B Tim Towler, 5th 92B Kevin Martin, 6th 66H Craig Marsh
Race 2 – 1st 7B Shane Laking, 2nd 43H, 3rd 66H, 4th 92B, 5th 33B Chace Rodda, 6th 95B Johnny Browne
Race 3 – 1st 95B Johnny Browne, 2nd 27B, 3rd 77B Chris Tout, 4th 66H, 5th 72B Sam Neil, 6th 43H

SIDECARS
Race 1 – Group 1 – 1st 51B, 2nd 12B      Group 2 – 1st 46A, 2nd 21B, 3rd 26B, 4th 68B
Race 2 – Group 2 – 1st 17, 2nd 5, 3rd 68    Group 2 – 1st 26B, 2nd 46A, 3rd 21B, 4th 12B
Race 3 – Group 1 – 1st 26B, 2nd 17, 3rd 68B    Group 2 – 1st 46A, 2nd 21B, 3rd 12B, 4th 5

From the Eyes of Barry Sklenars…..

With Superstock entries from Auckland, Waikato, Gisborne, Rotorua, Palmerston North, Wanganui, Stratford, Wellington, Nelson and Christchurch, the promise of a great race meeting was anticipated along with a dose of good Hawkes Bay weather.
54 cars fronted for the first night of qualifying (Friday), divided into three groups of 18 cars each.
As expected, the racing was fast and furious with all drivers trying to score maximum points in each of their three races, with 8 cars from each Group qualifying for the next night’s Finals.
Green Group resulted in a win to 71P Simon Joblin with 48 points, 2nd 581P Jordan Dare 46 points, 3rd 94P William Humphries 44 points, 4th equal 10G Peter Rees and 99A Carl Chestnut 40 points, 6th 31P Andy McCabe 35 points, 7th equal 10N Alex Bright and 66S Clint Hill 31 points.
Blue Group was won by 52P Scott Joblin 44 points, 2nd equal 38R Ken Hunter, 95P Clive Elliott, 118R Bryce Steiner & 591P Wayne Hemi all on 37 points, 6th equal 5M Blake Dykstra & 16B Steve Jude 36 points, 8th 74P Chev Taniwha 35 points.
White Group winner was 127G Ethan Rees 50 points, 2nd 85H Jared Wade 47 points, 3rd 1NZ Shane Harwood 46 points, 4th 2NZ Jason Long 44 points, 5th 31G Gary Davis 42 points, 6th 62P Adam Joblin 39 points, 7th 71P Shane Mellsop 38 points, 8th 57A Aidan Eustace 37 points.
24 of the 26 Finalists were confirmed.
The second night (Saturday) saw 5 cars withdraw from the Non Qualifiers Repercharge event, with 24 starters gridded up in Group points order.
97R Pat Westbury, (Blue Group) with 32 points started on pole, and 27B Shane Warner (Green Group) with 30 points started grid 2.
A good start by both cars saw Warner get a break on Westbury, with these two finishing in that order at flag time.
With Westbury and Warner filling the last two slots in the Finals grids, the race for the GP title was on.
Race One resulted in a win to 2NZ Jason Long, who started from grid 4.   62P Adam Joblin started grid 7 to finish 2nd with 591P Wayne Hemi the major mover starting from grid 17 and finishing in 3rd place. The other cars making great progress were 10G Peter Rees starting from grid 21 and finishing 6th, 4P Chad Ace starting from grid 25 to finish 7th and 52P Scott Joblin starting from grid 22 to finish 9th.
Race two again resulted in the early grids taking the major placings, with 94P William Humphries starting from grid 3 taking the win from 2nd placed 10G Peter Rees after starting from grid 8 and 581P Jordan Dare 3rd after starting from grid 9. The top points scorers after the first two races had 2NZ Jason Long on 47 points, 10G Peter Rees on 46 points, 591P Wayne Hemi on 44 points, 581P Jordan Dare on 43 points, 52P Scott Joblin on 41 points and 38R Ken Hunter on 40 points.
The third and final race was expected to produce some team tactics between friendly drivers, but this did not eventuate to any great extend.
One of the favourites was 10G Peter Rees who started from grid 11 and was running hot until a chasing 581P Jordan Dare spun Rees as he was exiting the pit corner late in the race. Rees consequently lost about 10 places by the time he re-entered the fray. Obviously Dare was trying to improve his mentor 591P Wayne Hemi’s chances in the title chase.
Meanwhile, the front runners were 118R Bryce Steiner who started from grid 6 and 16B Steve Jude starting from grid 2 – they finished in 1st and 2nd place.
The star of the race was a flying 94P William Humphries who started from grid 21 and finished in 3rd place. 2NZ Jason Long also finished in style after starting from grid 20 and finishing in 5th place. When all the points were tallied, Jason Long was declared the winner on 69 points, with 10G Peter Rees 2nd on 59 points, 94P William Humphries 3rd on 56 points, 591P Wayne Hemi 4th on 55 points, 16B Steve Jude 5th on 54 points and 1NZ Shane Harwood 6th on 53 points.
One of the hardest hitters noted was 10N Alex Bright who dished out several good ones.
There was no second tier competition for this event, with the non qualifiers racing in two Consolation events.
Results – Race One: 1st 96H Scott Redfern, 2nd 46B Quin Ryan, 3rd 87B Thomas Stanaway, 4th 84N Anthony McKenzie, 5th 45R Nick Vallance, 6th 599V Ron Tye.
Race Two: 1st 87B Thomas Stanaway, 2nd 29B Matt Demanser, 3rd 46B Quin Ryan, 4th 84N Anthony McKenzie, 5th 25B Regan O’Brien, 6th 54W Mike Pye.

 

 

 

 

SUPERSTOCK – Grand Prix Qualifying Results

Qualifying – Results

Format
Top eight point’s scorers from each group plus the first two place getters from a repercharge race will contest the Grand Prix Final.
Repercharge race will be the next 26 highest point’s scorers. 

 

GREEN GROUP       BLUE GROUP       WHITE GROUP  
No Driver Points Total   No Driver Points Total   No Driver Points Total
72P SIMON JOBLIN 48   52P SCOTT JOBLIN 44   127G ÈTHAN REES 50
581P JORDAN DARE 46   37R KEN HUNTER 37   85H JARED WADE 47
94P WILLIAM HUMPHIES  44   95P CLIVE ELLIOT 37   18N SHANE HARWOOD 46
10G PETER REES 40   118R BYRCE STEINER 37   41B JASON LONG 44
99A CARL CHESNUT 40   591P WAYNE HEMI 37   31G GARY DAVIS  42
31P ANDY McCABE 35   4P CHAD ACE 36   62P ADAM JOBLIN 39
10N ALEX BRIGHT 31   16B STEVE JUDE 36   71P SHANE MELLSOP 38
66S CLINT HILL 31   74P CHEV TANIWHA 35   57A AIDAN EUSTACE 37
27B SHANE WARNER 30   97R PAT WESTBURY 32   47B ZACH GLENNY 30
599V RON TYE 29   25R SCOTT McEWAN 29   65R  MARK FLOWER 25
46B QUIN RYAN 27   87B THOMAS STANAWAY 28   337R BARRY HUNTER JNR 25
25B REGAN O’BRIEN 25   63R STEVEN FLOWER 26   54W MIKE PYE 18
96H SCOTT REDFERN 21   23C JACOB BROWMLEES 25   19P BILL DORN 11
5B RICHARD HOUSTON 12   45R NICK VALLANCE 24   5C JASON FLETCHER 6
11S CRAIG JACKSON 12   84N ANTHONY McKENZIE 20   24B JAMES TOLLISON 6
555R DAN HOLLAND 11   17B JASON WILSON 11   28P RICKY DYLSTRA 5
23B WAYNE TALBOT 10   29B MATT DEMANSER 9   136B MADDIE WISE 4
84B MIKE McLACHLAN 5   5M BLAKE DYKSTRA 5   571P JAYME HEMI 0

Repercharge Format – The next 8 top points scorers from each group plus the next 2 highest points overall make up the 26
(Coloured names equal on points will draw marbles to determine grid position)

REPERCHARGE Pts Total Grid
1 97R PAT WESTBURY 32 1
2 27B SHANE WARNER 30  
3 47B ZACH GLENNY 30  
4 599V RON TYE 29  
5 25R SCOTT McEWAN 29  
6 87B THOMAS STANAWAY 28 6
7 46B QUIN RYAN 27 7
8 63R STEVEN FLOWER 26 8
9 25B REGAN O’BRIEN 25  
10 23C JACOB BROWMLEES 25  
11 65R  MARK FLOWER 25  
12 337R BARRY HUNTER JNR 25  
13 45R NICK VALLANCE 24 13
14 96H SCOTT REDFERN 21 14
15 84N ANTHONY McKENZIE 20 15
16 54W MIKE PYE 18 16
17 5B RICHARD HOUSTON 12  
18 11S CRAIG JACKSON 12  
19 555R DAN HOLLAND 11  
20 17B JASON WILSON 11  
21 19P BILL DORN 11  
22 5C JASON FLETCHER 6  
23 24B JAMES TOLLISON 6  
24 28P RICKY DYLSTRA 5 24
25 23B WAYNE TALBOT 10 25
26 29B MATT DEMANSER 9 26
         
27 84B MIKE McLACHLAN 5  
28 5M BLAKE DYKSTRA 5  
29 136B MADDIE WISE 4  
30 571P JAYME HEMI 0

*DRIVERS – If you are Not intending to race tonight, please advise Philippa Jones ph. 0274 446 853 Asap, Many Thanks!

Next Meeting – Napier City Council New Zealand Superstock GP

ncc-logo

New Zealand SUPERSTOCK GP – FRIDAY 6th & SATURDAY 7th January 2017 7pm Start Both Nights

**Scrutineering for SUPERSTOCKS on Friday will be held on the Marine Parade Between 1pm-4.40pm 

Pit Gate Opens at 2pm
Main Gates Open at 4.30pm
Grand Parade at 6.45pm
Racing Starts at 7pm

FRIDAY Night – Superstock GP Qualifying
Support Classes;
TQ’s
Minstocks
Golden Oldie Stockcars

Admission;
Adults $25 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $60 (2 Adults & 4 Children)

SATURDAY Night – Superstock GP Final
Support Classes;
TQ’s
Streetstocks
Saloons
Sidecars

Pit Gate Opens at 1.45pm
Main Gates Open at 4.30pm
Grand Parade at 6.45pm
Racing Starts at 7pm

Admission;
Adults $30 (17 Upwards)
Child $10 (8-16 Years) Student ID May be Required
7 Years and Under FREE
Family $70 (2 Adults & 4 Children)

QUALIFYING GROUPS

GREEN GROUP BLUE GROUP WHITE GROUP
 5B RICHARD HOUSTON  4P CHAD ACE  5C JASON FLETCHER
 9P BRETT HYSLOP  5M BLAKE DYKSTRA  337R BARRY HUNTER JNR
10G PETER REES  118R BRYCE STEINER 18N SHANE HARWOOD
10N ALEX BRIGHT 12W CHAD MEADS  22B ZACH LAWRENCE
17P KENLEY BROWN 16B STEVE JUDE  24B JAMES TOLLISON
23B WAYNE TALBOT  17B JASON WILSON  26S MITCH VICKERY
25B REGAN O’BRIEN  23C JACOB BROWMLEES  28P RICKY DYLSTRA
27B SHANE WARNER  25R SCOTT McEWAN  41B JASON LONG
31P ANDY McCABE  29B MATT DEMANSER 47B ZACH GLENNY
46B QUIN RYAN  45R NICK VALLANCE 54W MIKE PYE
66S CLINT HALL  52P SCOTT JOBLIN 58P PETER BENGSTON
72P SIMON JOBLIN  63R STEVEN FLOWER  62P ADAM JOBLIN
84B MIKE McLACHLAN  74P CHEV TANIWHA  65R MARK FLOWER
94P WILLIAM HUMPHIES 81R DAMIAN ORR  71P SHANE MELLSOP
96H SCOTT REDFERN  84N ANTHONY McKENZIE  85H JARED WADE
99A CARL CHESNUT  87B THOMAS STANAWAY  86B MARTY COOKE
555R DAN HOLLAND  95P CLIVE ELLIOT  57A AIDAN EUSTACE
581P JORDAN DARE  97R PAT WESTBURY  127G ÈTHAN REES
599V  RON TYE  136B MADDIE WISE  571P JAYME HEMI
 44R  JASON REDINGER  591P WAYNE HEMI  31G  GARY DAVIS

Valvoline Speedweek – Results

Race Results

VALVOLINE SALOONS
Heat 1 – 1st 27S Joe Ingram, 2nd 8S Craig Korff, 3rd 46E Patrick North, 4th 16S Thomas Korff, 5th 75A Craig Duttie, 6th 45S Mark Hinton
Heat 2 – 1st 76G Ethan Cook, 2nd 271 Chris Cowling, 3rd 891 Josh Boulton, 4th 18K Chris Taylor, 5th 49M Brodie Abrahamson, 6th 55T Steve Robertson
Heat 3 – 1st 21H Steve Williams, 2nd 272 Steve Cowling, 3rd 16S Thomas Korff, 4th 76G Ethan Cook, 5th 74A Scott Lansdowne, 6th 49M Brodie Abrahamson
Final – 1st 46E Patrick North, 2nd 74A Scott Lansdowne, 3rd 272 Steve Cowling, 4th 27s Joe Ingram, 5th 49M Brodie Abrahamson, 6th 8S Craig Korff

SUPERSTOCKS
Race 1 – 1st 31P Andy McCabe, 2nd 2NZ Jason Long, 3rd 136B Maddie Wise, 4th 16B Steve Jude, 5th 88P Jack Miers, 6th 29B Matt Demanser
Race 2 – 1st 16B, 2nd 31P, 3rd 2NZ, 4th 9B Adam Groome, 5th 24B James Tollison, 6th 47B Zach Glenny
Race 3 – 1st 136B, 2nd 31P, 3rd 971P Jayden Ward, 4th 16B, 5th 47B, 6th 86B Marty Cooke
Race 4 – 1st 2NZ, 2nd 16B, 3rd 24B, 4th 971P, 5th 27B Shane Warner, 6th 86B

PRODUCTION SALOONS
Race 1 – 1st 34G Lloyd Stuart, 2nd 63H Peter Caird, 3rd 27B Greg Reddington, 4th 19B Brendon Zachan, 5th 96B Tanga Walsh, 6th 52B Jarrad Hart
Race 2 – 1st 27B, 2nd 19B, 3rd 22B Denton Hodkinson, 4th 16B Margo Fairless, 5th 94B Jessie Pollock-Houston, 6th 34G
Race 3 – 1st 34G, 2nd 17G Anton McKay, 3rd 27B, 4th 22B, 5th 94B, 6th 96B

MINISTOCKS
Race 1 – 1st 74W Caleb Madwick, 2nd 57H Dylan Marshall, 3rd 4A Ryan Nelson, 4th 4M Jack McClymont, 5th 16G Hamish Moore, 6th 14B Courtney Hatton
Race 2 – 1st 16G, 2nd 4A, 3rd 57H, 4th 53B Triston Johnson, 5th 71M Josh McClymont, 6th 4B Thomas Rumble-Faram
Valvoline Trophy Race (Handy Cap Grids)
1st 58B Jack Lawson
2nd 7B Bradley Penn
3rd 31B Brodie Roberton
4th 6B Tylar Flynn
5th 17B Tori Malcom

From the Eyes of the Class Reps…

Superstocks had a good final shakedown for their upcoming NZ Champs meeting at Palmerston North on 2nd and 3rd January.
The 18 entry field included visiting cars of 31P Andy McCabe, 88P Jack Miers and 971P Jayden Ward who were also using this meeting so sort out new cars and setups before the NZ Champs.
A greasy track surface in the first-up race resulted in a good win to 31P Andy McCabe who used his head to slip through from grid 3, and to finish 8 seconds ahead of 2NZ Jason Long (grid 2), closely followed by youngster 136B Maddie Wise, who started from grid 8.
Race 2 saw improving track conditions and a win to 16B Steve Jude from grid 4 who had a clear start after 25B Kairyn O’Brien withdrew from grid 2 after car issues caused his non start. 31P Andy McCabe came through the field in style after starting on grid 12, to finish in second place. 3rd place went to 2NZ Jason Long after a spirited run from grid 10.
Race 3 produced a good win to 136B Maddie Wise after starting on grid 2, but a fast chasing 31P Andy McCabe who started on grid 10, resulted in Wise just pipping McCabe at the flag for the win. 971P Jayden Ward in his brand new car started on grid 3 and finished 3rd behind the two battlers up front.
Race 4 was an extra event to extend the race programme, with 11 cars starting after first-up on the grid.
2NZ Jason Long started from pole and performed a drag race with 16B Steve Jude chasing from grid 2 all the way to the chequered flag.
3rd place went to youngster 24B James Tollison who is improving in the Superstock ranks in his first season.
A few car issues during the night but hopefully the 13 Bay drivers entered in the NZ Champs at Palmerston this weekend will have benefited from this race meeting.
We wish them all the best of luck and good fortune – go the Bay boys!
Production Saloons – Some great racing from Gisborne driver Lloyd Stuart who took 1st place in both the first race and the Feature race for the night.
Hawkes bay driver Gregg Reddington took 1st place in the 2nd race and thrilled the crowd with an impressive wall climb, overall a great nite of racing.
Ministocks ran a Handy Capped Feature Race Sponsored by Valvoline and the Trophies were presented by Steve Williams from Caddy Shack Racing.
The idea was to give those young drivers who don’t usually get the change to race at the front a chance of winning a trophy. A Great confidence booster for the youngsters who received them. Congratulations to the Top Five who all got to take one of the unique trophies home. And a Big Thank you to Steve Williams for supporting the class and Shane Warner for designing and making the trophies.

NEXT MEETING – FRIDAY 6th & SATURDAY 7th January 7pm Start Both Nights – New Zealand SUPERSTOCK GP